projelerimiz

Anadolu “Maker” Hareketi

 

Bizler, teknoloji çağının içine doğmuş bireyler olarak, verimliliğimizi arttırmak için, gelişim ve değişimleri daima takip etmeliyiz. Tıpkı alfabeyi öğrendiğimiz gibi kodlamayı da öğrenmeli ve hayat standartlarımızı geliştirecek ürünler üretmeliyiz. Ülkemizin gelişim ve ilerlemesini garantiye almak için çocuklara küçük yaşta teknoloji eğitimleri vermeli ve bilimsel yaklaşımlarını destekleyici materyallerle geliştirmeliyiz.  

 

 

 

 

Bu amaçlarla, ‘Anadolu “Maker” Hareketi’ adlı bir proje başlattık ve Maker Hareketini Türkiye’nin kırsal kesimine yaymak için çalışmalara başladık. İlk durağımız Merzifon’du. 18-22 Haziran 2018 aralığında, 18 Robert Kolej öğrencisi ve 2 öğretmen danışman olarak projemize başladık. Bu bir hafta içerisinde, 3 ana odağımız vardı: STEM (bilim, technology, mühendislik, matematik), İngilizce ve yaratıcı çalışmalar.  

Sabahları İngilizce derslerimiz vardı. Bu derslerde İngilizceyi anlatabileceğimiz en yaratıcı şekillerde aktarmaya çalıştık. Yalnızca İnglizice müfredatıyla harika uyuşan oyunlar yaratmakla kalmadık, aynı zamanda çocuklarla beraber onları İngilizce derslerine aktif olarak katılmaya iten posterler ve projeler tasarladık. Bu şekilde, İngilizce seviyelerini geliştirmeye çabaladık. İkinci olarak, çocuklarla drama, “Destination Imagination”, spor ve müzik gibi konularda etkinlikler yaptık. Bu dört aktiviteyi de deneyimledikten sonra çocuklar devam eden günlerde hangi aktiviteyi yapmak istediklerini seçtiler. Karar verdikten sonra bir hafta boyunca o grupta yer alarak o konu hakkında kendilerini geliştirdiler. Ana konumuz olan “STEM” eğitimini öğle arasından sonra yapıyorduk. Bu sayede tüm çocukların bu çok önemli eğitime odaklanmak için yüksek enerjiye sahip olduklarından emin oluyorduk. Bu derslerdeki önceliğimiz çocuklara oynadıkları oyunları kodlayabileceklerini ve aslında teknoloji ve kodlamayı kullanarak simulasyon, hikaye yaratma ve interaktif sanat gibi istedikleri her şeyi yapabileceklerini göstermekti. Sponsorlarımızın çocuklar için sağladığı basit “Sratch” (Massachusetts Institute of Technology tarafından çocuklar için tasarlanan görsel bir kodlama dili) kitaplarını dağıttık ve eğitimimiz süresince de bu kitapları kullandık.

 

Daha detaylı bilgi için:  https://anatolianmaker.weebly.com
 

ARCOPOLIS


Arcopolis, 8-12 yaş aralığındaki çocuklar için tasarladığımız, “mühendislik” temasında bir kutu oyunu. Oyunun asıl amacı çocuklara mühendislerin çalıştığı geniş alanı tanıtmak. Mühendislik hakkında ilginç gerçekler, resimler ve yeni kelimeler kullanarak, çocuklarda mühendisliğe karşı bir ilgi yaratmayı planlıyoruz.

 

 

Oyundan pek çok kutu bastırarak, detaylı bir oyun kılavuzu yazarak ve bunları ilkokullara bağışlayarak çocukların içinde mühendisliğe ve teknolojiye karşı bir kıvılcım yakmaya çalışıyor ve yaktığımız bu kıvılcımın ileride içlerinde mühendislik aşkına dönüşeceğini umuyoruz. Daima gelişmeyi hedefliyoruz ve çocukları mühendislik alanında bilgilendirmeye çalışıyor ve onların ileride hevesle çalışacaklarına inanıyoruz. Bir başka deyişle, mühendisliği çocuk oyuncağına çevirmeyi hedefliyoruz!

ARC Footprints (Ayak İzleri)

 

RC Footprints projesi diğer takımlara ve yeni FIRST üyelerine yardımcı olabileceğine inandığımız deneyim, bilgi ve önerilerimizi paylaşmayı amaçladığımız kısa videolardan oluşmakta. Konumuz dahilinde akla gelebilecek her alanda video çekmeyi diliyoruz.

 

Daha fazla video için youtube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz:

https://www.youtube.com/channel/UC0w6fZ6B1JiBYtjDN0xNdLQ

 

Braille Menü

ARC 6014 olarak çıktığımız yolculukta, daima teknolojiyi topluma ulaşmak ve gelişim ve değişim adına kullanmayı hedefledik. Bu amaçla yeni bir proje gerçekleştirdik.

 

Öğrendik ki, görme engelli vatandaşlarımız dışarıda yemek yemeye çıktıklarında, bazı restoranlar onlara menüyü okumak yerine ellerinde kalmışları satmaya çalışıyorlarmış. Bu sorunu çözmek için bir proje başlattık. Cafe TriBeCa’da başlattığımız projemizde Braille alfabeli 3D menüler bastırdık. Bu şekilde, umuyoruz ki görme engelli vatandaşlarımıza yardımcı olabiliriz ve toplumla daha iç içe, tek başlarına yetebilen ve zorluklarla karşılaşmadan bir hayat yaşamalarına destek olabiliriz. Bir robotik takımı olarak, teknolojiyi asla tüketilecek bir şey olarak görmedik. Aksine, onu daima diğer insanların hayatlarını geliştirebileceğimiz bir yol olarak gördük.

 

FOX TV ile projemiz hakkında bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımızı bu linkten https://www.youtube.com/watch?v=uSI_3-gnP9g izleyebilirsiniz. Umuyoruz ki, bu şekilde daha fazla kişiye ulaşabiliriz ve toplumu bu konu hakkında bilinçlendirebiliriz. Bu gerçekleşirse ve başka insanlar başka projeler yaparlarsa biliyoruz ki, görme engelli arkadaşlarımız için yaşam, hayata geçen yeni projelerle birlikte gittikçe kolaylaşacak.

 

Eğer bu proje hakkında daha fazla şey öğrenmek ister ve daha fazla insana ulaşmamıza yardımcı olmak isterseniz, lütfen bize ulaşmaktan çekinmeyin: http://www.arc6014.com/contact/

 

Scouting App

Katıldığımız pek çok turnuvada diğer takımların robotları hakkında “izcilik yapma”nın ne kadar önemli olduğunu fark ettik. Kağıda not almak veya google form kullanmak belli bir dereceye kadar elbet yardımcı oluyordu ancak tüm takım üyelerinin kullanabileceği ortak bir platform olması herkesin işine yarardı.

Hayvanlar için Protez Bacak

Bacakları olmayan hayvanlara yardım etmeye çalışan merhametli Hasan Bey’den ilham aldığımız projemizde Hasan Bey’in fikrini geliştirmeye kara verdik. Hemen Hasan Bey ile iletişime geçtik ve bu konuda olabildiğince yardımcı olmak istediğimizi söyledik. Olumlu geri dönüş almamızla beraber, çabucak çalışmaya başladık.

 

Bazı uzuvları olmayan kedi ve köpekler hakkında pek çok video izledikten sonra hayvanlara yardım etme isteğimizi teknoloji bilgilerimizle birleştirmeye karar verdik. Metallerle çalışmak yerime prostetik bacakları Solidworks kullanarak tasarladık. Tasarladığımız her prostetik, hayvan barınağındaki hayvanlar için özel tasarımdı. 3D yazıcımızı kullanarak bu dizaynlarımızı bastırdık ve daha sonra tekerlek gibi önemli malzemeleri ekledik. Dizaynlarımızla şimdiye kadar 5 hayvana yardım ettik. Ama amacımız şimdiden sonra haftada 3, yani ayda 12 hayvana ulaşmak. Bu şekilde onlara yardı edebilir ve hayatlarını daha mutlu geçirmelerini sağlayabiliriz.

Code Week

Code Week, okulumuzda yenilikçi kültürü ve keşif tutkusunu kutlayan bir etkinliktir. Bir bakıma RC Maker Faire’a benzer, ancak okulumuzdaki öğrencilere programlamanın tanıtılmasına odaklanılmıştır.

 

Bu haftaki aktiviteler arasında bir labirent, uçan otomatik dronlar, 3D tasarım ve baskı, mobil uygulama geliştirme, Arduino programlama ve otomatik bir sumo robot dövüşü öğrenme için bir robot programlanması yer alıyor. Ayrıca, öğrencileri motive etmek ve bu alandaki uygulamaların çeşitliliğini göstermek için farklı mühendis ve kuruluşlardan ek sunumlar da bulunmaktadır. ARC olarak, RC Makers’ın etkinliği organize etmesine ve robotik, kodlama ve sanal gerçeklik hakkında atölyelerimizi arkadaşlarımıza sunmasına yardımcı olduk. Aynı zamanda FRC ve FLL hakkında FIRST yarışmalarına ilgi ve katılımı arttırmak için atölye çalışmaları yaptık. Son iki yılda, etkinlik çok başarılı oldu ve birçok kişi robot ve bilgisayar bilimleriyle ilgilenmeye yardımcı oldu. Elektrik mühendisliği, 3D tasarım ya da bilgisayar bilimleri ile ilgilenmeyen birçok insanın bize gelip, RC Makers Club ve ARC’ye nasıl katkıda bulunabileceklerini sorduğumuza şaşırdık. Her iki kulübümüze de uygulama sayısı arttı ve birçok kişi bu becerilerin önemini tartıştı.

Kitap ve Kıyafet Bağışları

Kullanılmayan takım formaları ve tişörtlerini Kars’taki ilkokul çocuklarına bağışladığımız bir yardım etkinliği düzenlemek için okulumuz Interact kulübü ile işbirliği yaptık. Kim olduğumuza, ne yaptığımıza, FIRST’in ne olduğuna ve STEM’i nasıl takip edebileceklerine dair bir mektup yazdık.

 

Kars’ta okulda kütüphane kurmaya yardımcı olmak için takım üyelerimizden de kitap topladık. Hikâye kitaplarından şiirlere, bilim kitaplarından romanlara, Kars’taki arkadaşlarımızı yeni dünyalara tanıtmaya ve ilham almasına yardımcı olacak birçok kitap topladık. Her kitaba, öğrencilerin başarıya giden yolda rehberlik etmelerine yardımcı olacak umuduyla el yazısı notları ekledik. Robert Kolej ailesi olarak sizin için bir kütüphane oluşturmak istedik. Okumaktan keyif aldığımız kitapları bir araya getirdik, onları da beğeneceğinizi umuyoruz. En büyük dileğimiz, bu kitapları okuyarak yeni dünyaları keşfedip yeni bakış açılarıyla tanıştırabilmektir öğrencileri. Robotik ekibimiz arasında yaptığımız bir tartışmada, kitapların bizi sorular sormaya, merak etmeye ve araştırma yapmaya teşvik eden en önemli şeyler olduğu fikrindeydik. Edebiyatta, sanatta, bilimde, matematikte veya teknoloji kitaplarında her zaman ilgilendiğimiz konular hakkında daha fazla şey öğrenmemiz için bir yer yaratır. Bu kitaplarla yeni dünyaları keşfedeceğinizi ve yeni kavramları anlamaya çalışacağınızı umuyoruz. Bilim, teknoloji ya da başka bir konuda ilerleyerek kendinizi geliştirebilir ve sınırlarınızı zorlayabilirsiniz. Okumayı sev ve tadını çıkar!

Okulumuzdaki Diğer Kulüplerle yardımlaşma

Ekibimizin ana hedeflerinden biri, öğrencileri gidebildiğimiz şekilde aydınlatmaktır. Takım olarak, okulumuzda diğer kulüplerle işbirliği yaparak başladık. Diğer kulüplerle yaptığımız bu işbirlikleri sayesinde, teknolojinin üzerinde büyük etkisi olabilecek alanları okulumuzdaki arkadaşlarımıza göstermeye çalışıyoruz.

 

Örneğin, Junior Achievement Club ile ekibimizin bir üyesi olan Can İvit, şarj kablosunun aşınmasını önleyen bir ürün tasarlayan “Şarj Yardımı” adlı bir ürün oluşturdu. Diğer ekiplerle yaptığımız bu işbirliklerinden de birçok şey öğrendik. Örneğin, RC Makers ve ekibimiz RC Maker Faire ve Coding Week gibi çeşitli etkinliklerde birlikte çalıştılar. Bu etkinliklerde birlikte yaptık; nasıl paylaşacağımızı, ekibimizi nasıl büyüteceğimizi ve belirli bir hedefe farklı zekayı nasıl kullanacağımızı öğrendik.

 

 

Aydın Topluma Hizmet Projesi

2017 yazında ARC Robotics ekibi üyeleri, Aydın Germencik’te gerçekleşen çeşitli toplumsal katılım projelerine aktif olarak katıldı.
Bu proje, ilkokul ve ortaokul çocukları ile sanat, tiyatro, spor, müzik ve teknoloji gibi alanlarda çalışmayı amaçladı. Projenin bir hafta boyunca; Çocukların yeni tutkuları keşfetmelerine, iletişim becerilerini geliştirmelerine ve ilham almamıza yardımcı olduk.

Projeye katılan 100 çocuğun hepsi STEM’i tanıma fırsatı buldu. Temel amacımız, onlara kodlamanın temellerini öğretmek, teknolojiyle faaliyetlerimizi tamamlamak ve bilimde daha bilgili olmaktı. Ülkemizin kırsal kesimlerinde gerçekleştirdiğimiz projeleri tamamladıktan sonra, çocuklara daha sonra STEM’i takip etmeleri için ilham vermeyi ve aynı zamanda da daha fazla teknolojiye sahip olmak için kızları güçlendirmeyi hedefledik.
Her çocuk odaya biraz utangaçlık ile girmişlerdi, ama onlardan önce gadget’lara baktıklarında çok fazla merak duyuyorlardı. Her aktivite ile, teknolojiye daha aşina oldular.
Dünyanın dört bir yanındaki çocukların, küçük memleketlerinden gelen Sanal Gerçeklik gözlükleriyle harika anıtları görmek için “seyahat” etmelerine yardımcı olduk. Bu yeni teknolojiye girdiğinde gözlerinin nasıl parladığını gördük. Müzik ve eğlenceyi birleştiren çocuklar, Makey Makey ile etkinliklerini tamamladı. 10 fen deneyini tamamlayabildik. Her deneyde; Biber ve sabun deneyi ya da nişasta ve su olmayan newton sıvı gibi basit deneylerin arkasındaki karmaşık bilimsel geçmişi keşfetme şansına sahiptik. Çocukların heyecanını çok sayıda oyunla kodladıkça, çocukların heyecanını gördüğümüz gibi inanılmaz bir deneyim oldu. Çizik. Futbol oyunlarından konsere, favori etkinliklerini ve hobilerini kodladılar. Projenin sonunda, birkaç çocuk oyun geliştiricileri olmak istediğinden emindi! Çocuklara gelecekte STEM’i takip etmeleri için ilham verdiğimiz gibi, biz de FIRST ideallerini kavradık. Proje katılımcılarımızın yarattığı oyunlara bir göz atın. 5 günlük atölye çalışmasının sonunda çocuklar son kodlama projelerini sundular.

 

Close Menu