OUR ROBOTS

12 hOURs

 

İstanbul Off-Season 2018 için yaptığımız robot hem switch hem de scale’a oynamak için dizayn edildi. Robotu yapmak için talihsiz nedenlerden dolayı sadece 12 saatimiz vardı ve bu yüzden asansör sisteminin sadece bir kısmını birleştirebildik. Bu durum bizi scale’e oynabilmekten alıkoysa bile Switchlere oynamamıza engel değildi.

Aslına bakılacak olursa, robotumuz küpleri almakta ve Switchlere bırakmakta iyi iş çıkardı. Asansör sistemi de oldukça güvenilir ve ihtiyaç duyulduğunda yeterince hızlıydı. Yeni geliştirdiğimiz intake sistemi de robotumuzun iyi performansına yardım eden büyük bir etkendi. Kolları geniş bir hareket alanına sahipti ve tamamen kendimizin geliştirdiği çark kutusu sayesinde 90 dereceden biraz daha fazla olacak ölçüde geriye gelebiliyordu. Bu hareket bize küpü aldığımız zaman koruma sağladı ve küpü düşürmenin olası riskini ortadan kaldırdı. Ayrıca söylememiz gerekir ki bu robotumuz için özel ve drive base tasarlamış ve geliştirmiştik fakat parçalar elimize geldiğinde beklenmedik sorunlarla karşılaştığımızdan ve vaktimizin olmadığından çözüm bulamadık. Yaptığımız bu robot, özel çark kutusu ve asansör sistemi barındırdığı için şu ana kadarki en gelişmiş versiyondu. 

Mr. Pink v2.0
2017-2018
FIRST Power Up

Bu küpler daha sonra ya vaultlara fırlatılıyor ya robotun kolu az bir miktarda kaldırılarak switchlere bırakılıyor ya da daha fazla kaldırılarak scale’a kadar fırlatılabiliyordu. Böyle bir durum sadece alüminyum profilden oluşan kollara bağlı güçlü gear motorlar sayesinde sağlanabilirdi. Bizim bu robotu yaparken yaklaşımımız güvenilirliğini ve verimliliğini maksimum seviyeye çıkarmaktı. Bu sayede robotumuza (ve kendimize) her maçta en iyisini yapabileceğimiz üzere güvenebilirdik.

 

Robotumuz tamamen power cube görevlerini tamamlamaya odaklanmıştı. Redline motorlar tarafından güçlüce döndürülen 2 adet esnek tekerlik içeren intake mekanizması sayesinde power cubelar adeta robotumuza vakumlanıyordu!

Mr. Pink

 

Bu robot yükleme şeritlerinden çarkları alarak hava gemisine koymak için tasarlanmıştır. Hava gemilerine tek-yönlü bir rulman mekanizması kullanarak tırmanabilmektedir. Tırmanma mekanizması, bir kanca ve kablo bağlayıcı sistemi ile daha sağlam bir kavrama sağlamaktadır. Pink Panther (Pembe Panter) mühendislikte mükemmelliğin ve sadeliğin birleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bu spesifik dizayn sayesinde hem çarklarda hem de hava üssüne zamanında çıkmakta etkili bir performans kazanmaktadır. Pink Panther’in en dikkat çekici özelliklerinden biri ise tahta çark derleme mekanizmasıdır.

Tahtanın alüminyuma göre daha hafif olması, Pink Panther’i diğer bütün robotlardan daha hızlı olmasını sağlar. Altı tekerleğe sahip ve dört tane CIM motoru sayesinde hareket etmektedir. Tırmanma mekanizması, şu ana kadar yapılmış dizaynların en iyisidir: 1.2 metre ip ile tırmanma süresi altı saniyedir. Pink Panther üç haftada, Solidworks kullanılarak dizayn edilmiştir. Bu robot iki haftada yapılmıştır ve toplam olarak, son dokunuşlarla birlikte altı haftada bitirilmiştir.

FRC Game: FIRST Steamworks

 

Bu robot RC Robotics’in SPARC isimli daha büyük bir takımdayken yapılmıştır. Hava gemisine çarkları taşıyabiliyordu ve oyun sonunda tırmanabiliyordu. Aynı zamanda aşağıdaki hedefe yakıtları taşıyıp bırakabiliyordu.

FRC Game: Rack'n Roll

 

Bu robot halka şeklindeki oyun parçalarını sahanın ortasındaki metal düzeneğe yerleştirebiliyordu. İki panel arasındaki uzun tutucu ise oyun sonunda diğer robotları kaldırmak için kullanılıyordu.

Mrs. Robort

Mrs. Robort (Bayan Robort), insan oyunculardan toplar alabilir ve onları potaların içine atabilir. Dik bir asansör, topları havaya kaldırır ve onları atış mekanizmasına yollar. İki tane dönen silindir, topları kavrar ve ivmelendirir.

 

Mr. Robort

 

Mr. Robort (Bay Robort) topları yüksek ve düşük potalara atabilmektedir. Bu robot bir çok savunma aşabilir. Bunlara kule kapısı, hendek, asma köprü ve alçak bariyerde dahildir.

 

Close Menu